WYCIECZKI

Oferta specjalna – wycieczki szkolne, dla biur podróży, grup zorganizowanych i turystów indywidualnych.

Usługi Turystyczne „Nad Biebrzą” Tadeusz Daniłko

logo_Nad_Biebrza

Firma „Nad Biebrzą” funkcjonuje od ponad 10 lat. Właściciel urodził się i całe życie mieszka nad Biebrzą. Od 1999 r. jest licencjonowanym przewodnikiem po Biebrzańskim Parku Narodowym i od 2015 r. po woj. Podlaskim. Współpracujemy z najlepszymi przewodnikami, za swoje usługi wystawiamy rachunki.

Cena zawsze umowna, zależna od wielkości grupy i czasu, jaki poświęcamy na obsługę grupy.

Temat i trasę wycieczki zawsze ustalamy i omawiamy z zamawiającym. Współpracujemy z właścicielami kwater agroturystycznych, organizatorami spływów kajakowych i ciekawych spływów tratwami po Biebrzy.

W przypadku zainteresowania którąś z wycieczek, proszę o kontakt:

tel.: (0-85 716-15-75), 698-471-576

e-mail: t.danilko@gmail.com

Oto kilka propozycji wycieczek przez nas realizowanych (do ostatecznego doprecyzowania z zamawiającym).


Grzędy i Czerwone Bagno

Sztandarowa wycieczka po BPN. Mamy licencję na wjazd autokaru za szlaban przy leśniczówce Grzędy. Eskapada częściowo pieszo (ok. 5 km), częściowo autokarem. Torfowisko wysokie, torfowisko niskie, wydmy, las grądowy, bór bagienny, ols, charakterystyczne rośliny dla tych środowisk, żeremie bobrowe, przy odrobinie szczęścia łosie.

001

Oprócz tego koniki polskie, inne zwierzęta w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt, pszczoły i barcie w Bartnym Borku – wszystko to zobaczymy z wież widokowych, drewnianych kładek i leśnych ścieżek. Dla odważnych i zuchwałych sprawdzian na życzenie (czy bagno naprawdę wciąga?).

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Wycieczka ma też walory geograficzne i historyczne – idziemy Szlakiem Polskiego Sybiru, wspominamy Powstanie Styczniowe i krwawą bitwę w ramach operacji Burza z dn. 08.09.1944 r. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia. Cza trwania wycieczki min. 5 godz.

003


TOE i okolice

Podstawowa wycieczka dla szkół, czas trwania 3-4 godz. Ciekawa prezentacja multimedialna w siedzibie Parku, torfowisko niskie i wysokie, charakterystyczne rośliny dla tych środowisk, np. rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne i wiele innych. Możemy też zahaczyć o część Fortu Zarzecznego Twierdzy Osowiec (tam, gdzie nie ma zakazu wstępu).

004


Objazd Basenu Dolnego BPN

Wycieczka na ok. 6 godzin. Szczególnie polecana wiosną dla miłośników ptaków i nie tylko. Zaczynamy w Osowcu Twierdzy i kierujemy się na Biały Grąd (królestwo ptaków i różnej roślinności, np. knieć błotna, kosaciec żółty, firletka poszarpana, kukułka krwista (storczyk) i wiele innych.

SONY DSC

Dalej Brzostowo – znowu królestwo ptaków i Burzyn, tzw. wysoki brzeg – przepiękny widok na rozlewiska. Przejazd na prawy brzeg Biebrzy. Na chwilę zatrzymujemy się na Górze Strękowej (Polskie Termopile), aby oddać hołd bohaterskim obrońcom Ojczyzny we wrześniu 1939 r. Długa Luka, Bagno Ławki, Gugny, Barwik, torfowisko wysokie i rozstajemy się w miejscu startu.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA


Wycieczki szlakiem tatarskim i rękodzieła ludowego

Wycieczka w zasadzie na 2 dni, ale zawsze można pojechać tylko na 1 dzień. W zależności od miejsca rozpoczęcia i zakończenia możemy zwiedzić Suchowolę (geograficzny środek Europy, miejsce pochodzenia bł. Jerzego Popiełuszki, cukiernię z najlepszymi sękaczami i mrowiskiem), Park Kulturowy w Milewszczyźnie, pracownię tkaczki(prawie zapomniane tkaniny dwuosnowowe), kowala,garncarza i łyżkarza.

010

Dalej Sokółka, słynny kościół pw. św Antoniego Padewskiego, Bohoniki – meczet, mizar i możliwość skosztowania tatarskiego jadła. W drodze do Supraśla zajrzymy do silvarium, leśnej galerii „Na skraju puszczy”, parku megalitów.

011.jpg

Przejdziemy się „Tropinką” i kiedy 4 słoneczne zegary pokażą nam, że czas nagli, jedziemy do Arboretum i dalej do słynnego Supraśla (obowiązkowo Muzeum Ikon, Ławra Supraska i wiele innych ciekawostek). Na zakończenie spacer wśród źródlisk w Puszczy Knyszyńskiej.

012

Śladami filmu „U Pana Boga za piecem” i nie tylko. Znam wszystkie miejsca, gdzie był kręcony ten tryptyk oddający klimat tamtych czasów na terenie naszych cudownych ziem. Moja znajomość z aktorami, którzy występowali w tej produkcji, pozwoli Państwu na poznanie barwnych i ciekawych kulisów.


Lekcja edukacji ekologicznej w Dolistowie Starym

Wizyta w sortowni śmieci (BIOM Dolistowo). Dlaczego powinniśmy sortować śmieci? Co dalej dzieje się ze śmieciami? Jak można je powtórnie wykorzystać?

Po wizycie w sortowni (max 1 godz.) przejazd na Biebrzę, 10 km. wzdłuż Biebrzy na śluzę Dębowo na Kanale Augustowskim, Jagłowo, Mogilnice – wsie z typową zabudową, nawet z XIX w. W czasie przejazdu obserwujemy torfowisko niskie z ciekawą florą i fauną. Zamiennie można pojechać do Suchowoli (geograficzny środek Europy, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, pyszne sękacze).

007

Wracamy do Dolistowa na ognisko i pokaz w gospodarstwie – „Jak drzewiej nad Biebrzą bywało”. Co pokazujemy? Obróbka lnu i wełny (pełny proces), pranie w balii na tarze z użyciem kijanki, szydełkowanie (zaprzyjaźniona twórczyni ludowa), wyrób masła i sera oraz konserwacja mięsa (pokaz naczyń i opowiadanie), obróbka drewna: pozyskanie, przecieranie na stojakach, świdry, strugi, cieślice, stary warsztat stolarski.

008

Jak mieszkało się w starych domach. Pokaz kopania torfu, koszenie kosą, tradycyjny zbiór siana, opowiadanie jak kiedyś żniwowano, jak wyglądały wykopki. Jaka była rola dzieci w pracach gospodarskich i wiele innych ciekawostek.

009


Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!